Ahşap Emprenye İşlemi Nedir? Emprenye'nin Önemi

Emprenye: Ahşap malzemelerin kısmen de olsa yanma oranını azaltmak amacı ile çevre, iklim koşulları, hava koşulları v.b çürüme gibi hizmet dışı kalmasına neden olabilecek sebepleri çeşitli kimyasal maddeler aracılığıyla ve belirli bir teknoloji ile korunması durumudur.

Emprenye işlemi sürecinde birden fazla metodların kullanımı mevcut olsa bile emprenye maddesinin ahşap içerisine işlenmesi uzun ömürlü olmasını ve korunmasını sağlayan kazanda vakum-basınç metodudur.

 

Kullanılacak Kereste Cinsi

Kullanılacak olan kerestenin ithal çam olup TS 1264’e uygun olması gerekmektedir. Kereste üzerinde nokta budak bulunmaktadır. Budakların fazla olduğu kısımda 1 cm iç kısmında ise  çapı 4 cm geçmeyecek şekilde sağlam budak bulunabilmektedir. Çürük yapılı, özürlü, bazen kaynamış ve düşen budaklar kereste üzerinde bulunmamaktadır. Halka çatlağı ve büyük yarıklar bulunamaz. Lift kıvrığı ½ şeklini geçmemelidir. Reçine kesesi, iç kabuk, çürük, kovuk, böcek yuvası, sulama ve imalat hatası bulunamaz. Kereste üzerinde oluklaşma, eğilme, burulma ve kılıcına eğilme bulunmaması gerekmektedir. Ahşapta bulunan yüzeyler zımpara ile zımparalanma işlemi yapılacak ve dört kısmıda silinmiş olması gerekmektedir.

Sitemizde yer alan ahşap yapı ve ahşap ürünlerin fiyatları proje alanına, kullanılan malzemenin türüne ve kalitesine göre farklılık göstermektedir. Belirtilen fiyatlara KDV ve Nakliye ücreti dahil değildir. AHŞAPHANE tüm ahşap projelerinde üstün hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyetini garanti eder.